Ewa Piątek, 55 lat, pacjentka z rakiem płuca
Witam, nazywam się Ewa Piątek, mieszkam w Bydgoszczy, mam 55 lat, jest pacjentką onkologiczną. Od listopada 2018 roku choruję na niedrobnokomórkowego raka płuca, nowotwór jest nieoperacyjny, bez przerzutów.
Niestety, mimo wykonanej biopsji cienkoigłowej guza i dwukrotnej bronkoskopii nie określono podtypu raka płuca. Mój stan kliniczny jest skomplikowany, ponieważ dodatkowo jestem po leczeniu raka jasnokomórowego nerki i usunięciu jednej nerki, więc nie powinnam być leczona chemioterapią, której działania niepożądane mogą uszkadzać ten narząd.
Na początku 2019 roku. zastosowano u mnie chemioterapię systemową 5 wlewów co 2 tygodnie i radioterapię radykalną 34 frakcje. W grudniu 2020 r. badanie PET wykazało progresję choroby, wtedy zdecydowałam się na leczenie metodą Cyberknife.
Zgłosiłam się do Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie i tam po badaniu PET zakwalifikowano mnie do tej metody leczenia. Otrzymałam w krótkim czasie 5 frakcji radiochirurgicznego napromieniowania fotonami X co drugi dzień. W trakcie i po naświetleniach czułam się dobrze i nie miałam żadnych działań niepożądanych.
Leczenie tą metodą w porównaniu z tradycyjną radioterapią radykalną jest bardziej dokładne i oszczędzające zdrowe tkanki. Ważne jest również to, że w razie potrzeby można powtórzyć naświetlenie, co w wypadku tradycyjnej radioterapii radykalnej jest niemożliwe. Wykonane na początku grudnia 2021 badanie kontrolne PET wykazało remisję choroby. Obecnie czuję się dobrze i prowadzę normalne życie.
Cyberknife można stosować na różne rodzaje guzów, leczenie tą metodą jest bezbolesne i daje wspaniałe efekty. W Polsce są tylko trzy ośrodki prowadzące leczenie metodą Cyberknife. Jest to Wieliszew pod Warszawą, gdzie się leczyłam i bardzo polecam, ponieważ są tam wspaniali lekarze i miła atmosfera, oraz Centra Onkologii w Gliwicach i Poznaniu.
Podsumowując, moim zdaniem Cyberknife jest świetną alternatywą dla osób chorujących na nowotwory i daje dużą szansę na powrót do zdrowia.